Koncert vážné hudby u Vás v obýváku

Dnes bych se s Vámi ráda podělila o zážitky z domácího koncertování.  Jde o šíření vážné hudby do českých domovů a mezi lidi, kteří by z různých důvodů do koncertního sálu nepřišli.

Jak to funguje? Pozvete si domů muzikanty, připravíte pohoštění, pozvete pár přátel a společně strávíte fajn společenský večer, který vám zpříjemní hudebníci se svým programem (většinou za dobrovolný příspěvek do klobouku). 

Někteří jste možná zaregistrovali, že mě nadchl projekt Vážný zájem, o kterém jsem psala už v několika předchozích článcích. Samozřejmě, že nezůstalo jen u planého nadšení a nemohla jsem se do projektu nezapojit. V tomto článku se chci s Vámi podělit o své pocity a zkušenosti a třeba Vás také k uspořádání domácího koncertu namotivovat.

Jsme muzikanti, jdeme koncertovat!13214712_10208163549864171_493806307_o

Protože jsem aktivní muzikant, nemohla jsem se do projektu nezapojit. Několikrát jsme se se dvěma mými kamarády – muzikanty zúčastnili domácího muzicírování v roli hudebníků. Navštívili jsme jeden velmi příjemný smíchovský byt a zažili jsme krásný zážitek. Hostitelé byli naprosto úžasní. Nejen, že nám připravili naprosto skvělé prostředí k domácímu koncertu, zajistili chutné pohoštění, ale hlavně sezvali své přátele (byl úplně plný obývák, sešlo se asi 15 lidí), kteří vytvořili skvělé publikum.

Koncert jsme pojali netradičním způsobem - cílem bylo přiblížit klasickou hudbu i těm posluchačům, kteří by běžný koncert vážné hudby nenavštívili a zbourat pomyslné hranice mezi hráčem a posluchačem, které vznikají pravě při velkých koncertech v koncertních sálech. My jsme domácí koncertování pojali nejen jako hudební produkci, ale taky jako diskusi.

Vybrali jsme proto klasický světový repertoár, který osloví každého posluchače nejen vážné hudby. Kromě samotného hraní jsme koncert prokládali společnou diskusí nejen o hraných skladbách, ale i o našich nástrojích a o hudebním životě celkově. Dali jsme prostor i posluchačům, aby se nás na cokoliv zeptali a bavili se o všem, co je zajímalo. Právě díky vzájemné komunikaci jsme cítili, že pomyslná bariéra mezi námi a posluchači se vytrácí, což považujeme za skvělý výsledek! Řeč přišla dokonce i na klarinetové plátky – když se klarinetisty zeptáte na pátky, tak máte zaručené téma k celovečerní diskusi 🙂

 

Chcete si nás pozvat i k Vám domů? Napište mi a rádi přijedeme!

 

Klidně by domácích koncertů mohlo být víc!

Další domácí koncert jsme odehráli v hostivařském rodinném domě, kde hostitelka mě2016-05-07 domaci koncert_2la ke klasické hudbě velmi blízko. Moc se nám tam líbilo, znova jsme zažili krásný večer s plným obývákem (asi 30 lidí), opět posluchači bedlivě poslouchali a všetečně se ptali, což nám dělá vždycky obrovskou radost 🙂

Zatím poslední domácí koncert, kterého jsme se jako hráči zúčastnili, se konal na překrásném místě – totiž ve starém malostranském bytě, s otevřenými okny do ulice a tou nepopsatelnou inspirativní atmosférou, díky které je každý hudebník tím, kým je. Opět se sešel plný obývák, opět jsme nadšeně diskutovali nejen o klarinetu, opět došlo i na všetečné dotazy ohledně plátků (vůbec nechápu, jak je možné, že na každém koncertě se nás na to někdo zeptá) a opět jsme všichni odcházeli maximálně nadšení.

 

Chcete si nás pozvat i k Vám domů? Napište mi a rádi přijedeme![/su_animate]

 

A co si o tom myslím?

V nedávném rozhovoru pro časopis Instinkt se mě paní redaktorka zeptala na otázku proč si myslím, že tento typ koncertů lidi bude bavit a moje odpověď byla jednoznačná – v příjemném domácím prostředí ani jiný než pozitivní zážitek prožít nejde. Lidi baví zažívat hezké zážitky. Po účasti na třech koncertech jako hráč a dalším velmi vydařeném koncertě, který jsem sama pořádala, můžu tyto svoje slova opět potvrdit. Když si domů člověk pozve přátele, připraví dobré pohoštění a ještě navíc večer zpestří noblesní hudba, o velmi silný pozitivní zážitek je zaručeně postaráno.

Máte chuť uspořádat domácí koncert u vás doma? Klidně můžete!

Jak se vám líbí celý koncept domácích koncertů v českých obývácích? Chtěli byste uspořádat domácí koncert u vás doma? Nebo máte přátele, kteří mají stejnou myšlenku a mají třeba větší obývák nebo terasu či zahradu, kde by se koncert mohl konat? Tak směle do toho! Není nic jednoduššího, než pozvat svoje známé, vyrobit něco na zub a domluvit se s hudebníky na termínu. Jestli si rádi poslechnete klarinetové trio a máte chuť se pobavit o čemkoliv okolo muzikantského života, klidně mi napište a rádi zpestříme večer naší produkcí i u vás!

 

Lucie Dittrichová
Napsal(a) Lucie Dittrichová