Dnes bych se s Vámi chtěla podělit o pár mých zkušeností z výuky. Téměř 90% saxofonových začátečníků, kteří ke mě přijdou se učit hrát, dělá pořád ty stejné chyby. Některé chyby jsou závažnějšího charakteru a je nutné je řešit individuálně. Některé chyby jsou doslova zbytečnými maličkostmi, které když si přečtete, tak příště na ně dáte pozor a bude vše OK. Celé mé know-how najdete také v mém online pomocníkovi – SAXOFONISTOVA PŘÍRUČKA

  1. Pokládání saxofonu

Studenti když začínají, tak často neví, jak mají saxofon položit. Moje rada zní takto: Vždycky ho položte tak, aby neležel na klapkách. Nástroj by měl být položený tak, aby se mu nic nestalo. Tedy ani v místech, kde může spadnout, či ho objevit malé dítě nebo domácí mazlíček. Nejlepší variantou je pořídit si stojánek na saxofon, který je uzpůsobený tak, že na něj saxofon postavíte a máte jistotu, že se žádná klapka nezkřiví. Jen musíte vymyslet to správné designové místo 🙂

2. Pásek

Ano, čtete dobře – jedná se o obyčejný pásek od kalhot, respektive jeho sponu. Často si to začátečníci neuvědomí a sponou od pásku si při hraní odírají lak na saxofonu. Je to sice maličkost, pouze kosmetická záležitost, ale přeci jen, je to zbytečné. Při hraní si sponu pásku posuňte mimo dosah saxofonu nebo rovnou pásek sundejte.

3. Špatně uvázaný plátek

Skutečnost, že i o milimetr posunutý plátek má opravdu výrazný vliv na kvalitu tónu, mnoho začátečníků podceňuje. Proto dbejte na dokonale nachystaný plátek na hubici a dejte si tu práci s jeho naprosto přesným uvázáním. Základní nastavení je takové, že plátek by měl stoprocentně lícovat s hubicí z obou stran i ze shora.

4. Nasazení ligatury

I ligatura má svůj správný způsob nasazení. Existují ligatury mnoha typů. Některé se šroubují šroubky k plátku, jiné šroubky od plátku. Důležité je zjistit si, jak se upevňuje právě ta Vaše. Poradí Vám v obchodě s hudebními nástroji, případně to můžete zjistit i sami podle tzv. přítlaku, který patří vždy směrem na plátek. Přítlakem je myšlena např. kovová výměnná destička.

Vždy šroubujte s lehkostí a nepoužívejte hrubou sílu. Když se Vám zdá, že ligatura jedním z uvedených způsobů nesedí, zkuste ji otočit. Vrchní část ligatury by měla lícovat s řezem na kůře uprostřed plátku. Ligaturu utahujte nadoraz, ale pouze tak, abyste neztrhli závit.

Chcete vědět ještě víc? Mrněte na článek o SAXOFONISTOVĚ PŘÍRUČCE. SOS pomocník pro každého začínajícího saxofonistu, ve které najdete veškeré mé tipy k začátkům hraní a do detailu popsané a názorně ukázané vše, co je k hraní a obecně k saxofonu potřeba znát. 

6. Manipulace s plátkem

Při ukládání plátku do pouzdra postupujte tak, že nejdřív do pouzdra vložte patu plátku, pak střed a nakonec špičku. Pokud byste postupovali opačně (nejdřív špička, pak střed a nakonec pata)tak je velká šance, že špičku plátku poraníte. Stejné pravidlo platí i pro vysouvání plátku z pouzdra – nejdřív musí jít špička, pak střed a nakonec pata. Vždy postupujte tak, aby špička plátku byla “v bezpečí”.

Kvalita plátku – Špička plátku je velmi křehkou částí, kterou jen minimálním neopatrným pohybem zničíte. Dávejte na to, prosím, dobrý pozor jak při hraní (stačí zavadit plátkem o svetr), tak při manipulaci (ukládání plátku z/do pouzdra, nasazování plátku na hubici). Na špičku plátku nikdy nesahejte, plátek chytejte vždy za jeho spodní část (patu). Pokud na plátku najdete”zub”, ve většině případů se vyplatí ho vyměnit za nový. Budete mít o starost míň.

6. Saxofonová rutina

Mnoho začátečníků podceňuje při cvičení tzv. “warm up”, čili rozehřívací cvičení. Přitom na rozehrání stojí úspěch celého dalšího saxofonového umu. Vždy před začátkem každého hraní si udělejte několik dechových cvičení Jaké konkrétně dechové cvičení používám já si můžete přečíst v článku ZDE. Po několikátém nádechu a výdechu bez nástroje ze sebe shoďte napětí, zrelaxujte se, uvolněte, odprostěte od rušivých elementů. Samotné hraní začínejte vždy hrou na samotnou hubici/hubici s esem a následně dlouhými tóny na celý saxofon.

Udělejte si z toho každodenní rutinu – něco jako spánek, pravidelné jídlo, čištění zubů.. Celé rozehrávání bych přirovnala k zahřátí v posilovně před každým cvičením. Také je nutné mít tělo před samotným cvičením zahřáté, aby cviky fungovaly tak, jak mají a abyste si neublížili. U hraní na saxofon je vše úplně stejné.

7. Levný nástroj

Mnoho studentů za mnou chodí s myšlenkou, že si chtějí hraní jen tak zkusit pro radost a že tedy k hraní nepotřebují žádný kvalitní nástroj a stačí jim saxofon za pár tisíc. Omyl. Levné nástroje (myšleno např. čínské nástroje do 10 tisíc) ve valné většině nestačí ani začátečníkovi, často potřebují častý a náročný servis před tím, než dokáží vůbec vyloudit kloudný tón a začátečník se na něj spíš trápí. Vinu pak valí na sebe, je frustrovaný a myslí si, že chyba je v něm. Jak vybrat správný nástroj a na co si dát pozor se můžete dočíst v mém článku ZDE

Tip pro Vás! Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete investovat peníze do svého nástroje hned na začátku vašich hudebních pokusů, raději si nástroj pro začátek půjčte.

Chcete vědět ještě víc? Mrněte na článek o SAXOFONISTOVĚ PŘÍRUČCE. SOS pomocník pro každého začínajícího saxofonistu, ve které najdete veškeré mé tipy k začátkům hraní a do detailu popsané a názorně ukázané vše, co je k hraní a obecně k saxofonu potřeba znát. 

Co je Saxfonistova příručka?

  • Online pomocník pro začátky hraní na saxofon
  • Rady, tipy
  • SOS pomocník, když se něco nedaří
  • Obrovská dávka inspirace
  • ….a mnoho dalšího! Must have pro každého, kdo se saxíkem začíná. Příručku najdete ZDE

 

Lucie Dittrichová
Napsal(a) Lucie Dittrichová