Pořizujete vlastní hudební nástroj a zatím nemáte úplně jasno, kde, co jak a za kolik? dnes bych Vám chtěla poskytnout rozhovor s nástrojařem Františkem Venclů, kterého jsem si pozvala a vyzpovídala ho na téma jak vybrat saxofon
V dnešní době máme na výběr mnoho možností koupě nástroje – jak se zorientovat, jaký nástroj je pro začátečníka nejlepší?
Záleží na Vašich finančních možnostech. Z mého pohledu jsou pro začátečníka vhodné dvě varianty. První varianta (pořízení saxofonu v cenové relaci do patnácti tisíc korun) je o něco složitější, sice zaplatíte méně peněz, ale je s tím spojeno víc starostí. Druhá varianta (pořízení saxofonu v cenové relaci do třiceti tisíc korun) je o poznání jednodušší, ale také dražší.
První variantu bych volil v případě, že na koupě saxofonu máte omezené finanční prostředky, řekněme do patnácti tisíc korun. V této cenové kategorii ale kloudný nový nástroj nekoupíte. Většinou se jedná o čínské nekvalitní nástroje, které jsou špatně řemeslně zpracované, mají nekvalitní podlepky a jsou vyrobeny z měkkého materiálu, takže se Vám snadno stane, že se Vám ohne nějaká klapka, nebo že saxofon jednoduše nebude hrát. Budete tedy častěji chodit s nástrojem k opraváři na seřízení a saxofon Vám bude činit víc starostí, než radosti. Tuto variantu Vám nedoporučuji.
Má tedy začátečník ještě jinou možnost koupě nástroje v této cenové relaci do patnácti tisíc?
Ano, další možností v této cenové kategorii je koupě staršího saxofonu z druhé ruky. Na výběr je mnoho možností, na internetových inzertních serverech se občas dá sehnat slušný nástroj.
Jak začátečník pozná, že saxofon z druhé ruky je kvalitním nástrojem, napoví mu například obrázek?
Ne, určitě bych nedoporučoval vybírat starší saxofon podle obrázku. Saxofon může být nablýskaný, ale ale reálně klidně ani nemusí hrát. Naopak některý léty zašlý saxofon může mít krásnou barvu zvuku, jen na obrázku nevypadá úplně vábně. Není to ale pravidlo.
Jak to tedy začátečník pozná?
Nejlepší je při výběru staršího nástroje z druhé ruky konzultovat s nějakým odborníkem – buď s učitelem, nebo s nástrojařem. Na saxík se podívá, reálně si ho ošahá, zahraje si na něj a řekne co a jak. Zjistí, jestli nástroj ladí, jestli podlepky těsní a usoudí, zda cena za nástroj je odpovídající jeho stavu. Řekne Vám taky, jestli bude ještě potřeba nějaká další investice, nebo jestli na něj můžete rovnou začít hrát.
Jaké jsou rozdíly ve vzhledu nástroje – některé jsou zlaté, jiné stříbrné?
Ano, tomu se říká povrchová úprava. Některé nástroje jsou zlaté, jiné jsou postříbřené, jiný zase na sobě můžou mít nikl a některé saxofony nemají lak vůbec žádný. Ale i tento saxofon může znít taky pěkně. To potom záleží na hráči, jaký zvuk se mu líbí a povrchovou úpravou se to dá částečně přizpůsobit.
Co bys doporučil v té vyšší cenové kategorii do 30 tisíc korun?
Tato varianta se mi jeví jako mnohem jednodušší možnost koupě nástroje. Stačí, když zajdete do specializované prodejny s hudebními nástroji a tam Vám pomůžou a poradí s výběrem.
Takže do té prodejny můžou studenti zajít sami, nemusí mít s sebou učitele nebo nástrojaře?
Ve své podstatě začátečník může koupi nástroje tímto způsobem zvládnout sám. V prodejnách jsou přímo muzikanti, kteří na nástroje hrají a tedy této problematice rozumí. Mohou Vám i na saxofon zahrát – poslechnete si zvuk a vyberete takový saxík, který se Vám zvukově líbí nejvíc. Navíc když koupíte nový nástroj, tak na něj máte 2 roky záruku, veškerý servis a seřízení je v ceně.
Jakou značku při pořizování nového nástroje bys doporučil?
V současné době je na trhu mnoho značek saxofonů, já osobně mám nejlepší zkušenost se značkami Amati AAS 33 a Yamaha YAS 280. Tyto nástroje jsou dobře řemeslně zpracovány, v naprosté většině případů i obstojně ladí, mechanika je u nich také v pořádku. Saxofony Yamaha jsou co se týče váhy a rozměrů maličko subtilnější do ruky a co se týče ladění také o trochu lepší, takže tam mají oproti Amati ještě malou výhodu.
Zanechat komentář