Co se Vám vybaví, když se řekne metronom? Někomu vůbec nic, někomu nesnesitelná pípající krabička, někomu hudební pomůcka, bez které se neobejde. Pro ty, co tápou – metronom je mechanický nebo elektronický přístroj, který rovnoměrně, s naprostou přesností, odklepává rytmus. Něco jako vteřinová ručička u hodin. No a vy jako muzikanti si tuhle věcičku pustíte a snažíte se hrát tak, jak on ťuká.


Jestli máte chytrý telefon, tak je možnost si stáhnout mobilní aplikaci. Je to jednoduché a na výběr máte mnoho druhů.
K ČEMU JE TO DOBRÉ?

Někdy to může být pěkná otrava, chápu a znám.  Ale abych řekla pravdu, není nic horšího, než nerytmický muzikant. Já vím, všichni si o sobě myslíme, že hrajeme přesně.  O to větší je to potom trapas, když člověk přijde mezi další muzikanty, jde s nimi hrát a je rytmicky mimo.  To je to potom mnohem větší pruda pro víc lidí, než když si doma párkrát metronom pustíte a napasujete se do správného a přesného metra.

metronome-1454325-639x932

Existují dva druhy metronomu – mechanický a elektronický. Jestli nemáte doma nějaký starožitný mechanický po babičce, ke kterému máte svůj osobní vztah, tak bych se určitě přikláněla k tomu elektronickému. Podle mě je přesnější a máte ho vždy po ruce.

Jestli máte chytrý telefon, tak je možnost si stáhnout mobilní aplikaci. Je to jednoduché a na výběr máte mnoho druhů. Je jen na Vás, který si vyberete, funkci splní všechny. Záleží na Vás, jaké grafické zpracování preferujete.

JAK SE MÁM V METRONOMU VYZNAT?

Metronom dokáže mnoho věcí. Když na to přijde, dokáže vám vyťukat každou notu ve vaší skladbě. Pro vás je ale fajn ze začátku vědět, jak to funguje v základu.

Na metronomu najdete různá čísla.  Tím prvním číslem je tzv. BPM (beats per minute), což znamená, kolikrát metronom ťukne za jednu minutu. Čím vyšší číslo, tím rychlejší skladba. Tím dalším číslem jsou BEATS, což znamená, kolikrát metronom ťukne do jednoho taktu ve vaší skladbě.  Zvukově je to rozlišeno také, jedna doba vždy ťuká jiným zvukem, než zbytek. Tedy ta zvukově odlišná doba je první dobou v každém taktu.

V notách se metronomické údaje značí většinou na začátku písničky speciálním znakem.

Někdy nebývá metronomický údaj uvedený v přesném čísle, ale nějakým italským slovíčkem (např. Andante, Moderato, Allegro..). Každé ze slovíček má nějaké číselné rozpětí, kterého je fajn se držet.

Znak obsahuje notu, rovnítko a číslo. Nota může být uvedena pokaždé jiná. Někdy je čtvrťová, někdy osminová a jindy zas třeba půlová. Záleží na uvedeném taktu. Když je ve skladbě uveden ¾ (čti tříčtvrťový) takt, jedna čítací doba bude doba čtvrťová. Tedy i u metronomického údaje bude uvedeno: čtvrťová rovná se nějakému číslu. Naproti tomu když je v písničce uveden 4/8 (čti čtyřosminový) takt, jednou (po)čítací dobou bude doba osminová. Tedy v metronomickém údaji u písničky bude napsáno, že osminová rovná se nějakému číslu a logicky jeden beat na metronomu se bude rovnat jedné osminové notě ve Vaší skladbě.  Číslo, které bude u písničky uvedené, bude značit, kolik osminových zahrajete za jednu minutu, což vlastně znamená, jak rychle písničku zahrajete .

JAK S METRONOMEM CVIČIT?
  1. Pusťte si metronom na rychlost a počet čítacích dob, které máte uvedené před skladbou. Zkuste si v duchu představit, jak asi rychle nebo pomalu se má ta písnička zahrát.
  2.  Zkuste si to zahrát. Pokud zvládnete zahrát přesně v tom tempu, které Vám kliká metronom, bravo, máte vyhráno. Jestli ne (a tak je to ve většině případů), nevadí, řeknu Vám jak toho docílit.
  3. Když metronom ťuká moc rychle (asi většina případů), zpomalte ho – ideálně tak o třetinu. Začněte s ním hrát v tomto pomalejším tempu.
  4. Jestli je to na Vás akorát, tak bezva, několikrát si to takto zahrajte. Jestli je to moc pomalu, tak o pár čísel přidejte. A znova zahrajte.
  5. Takto postupně přidávejte, až do té doby, než se dostanete na tempo, které je pro Vás akorát. Co znamená akorát? To je takové tempo, které pro Vás není pomalé a zároveň je tak rychlé, že v něm ještě neděláte chyby. Na tomto tempu se zastavte a několikrát procvičte.
  6. Po několikátém zahrání se Vám tempo bude zdát pomalé. Zase o pár čísel zrychlete a zase si to párkrát procvičte. Tak postupujte do té doby, než se dostanete na původní tempo.
Pokud vás článek zaujal a chcete se dozvědět další praktické vychytávky k hraní na saxofon, doporučuji svého online pomocníka SAXOFONISTOVU PŘÍRUČKU.  SOS pomocník pro každého začínajícího saxofonistu, ve které najdete veškeré mé tipy k začátkům hraní a do detailu popsané a názorně ukázané vše, co je k hraní a obecně k saxofonu potřeba znát. 
 

Takhle nějak s metronomem cvičím já. A jak jste na tom vy, používáte metronom, nebo jste o něm slyšeli poprvé? Máte nějakou vychytávku, kterou při cvičení s ním používáte? Podělte se v komentářích, třeba se navzájem budeme inspirovat.


Lucie Dittrichová
Napsal(a) Lucie Dittrichová