Dnes bych vám ve spolupráci s nástrojařem Františkem Venclů ráda vysvětlila, jak čistit svůj hudební nástroj. Ať se jedná o jakýkoliv nástroj, nejdůležitější je opatrná manipulace. Sebemenším hrubým zacházením můžete svůj nástroj poškodit – nejčastěji zkřivíte klapky či jinak poškodíte mechaniku. Klapky pak nebudou správně doléhat a  nástroj nebude hrát.

Při manipulaci se u některých nástrojařů můžete setkat s bílými rukavičkami. Mnoho studentů se mě ptá, k čemu jsou dobré? Rukavičky jsou vhodné především k závěrečnému doleštění a manipulaci s již vyčištěným nástrojem. Nestane se Vám, že již vyleštěný nástroj znovu znečistíte od potu.

Části saxofonu

Saxofon se skládá z několika částí. V této příručce budu používat názvy těchto částí běžně, tedy v následujícím odstavci Vás s nimi seznámím:hubice, plátek, strojek, eso, tělo nástroje, korpus, popruh.

Skládání saxofonu

Při skládání a rozkládání saxofonu je důležité nasazení esa, potažmo celé vrchní části nástroje. Nasazujte vždy následujícím způsobem v následujícím pořadí:

  1. hubici na eso
  2. plátek na hubici
  3. nakonec to celé nasaďte na vlastní tělo nástroje
Nezapomínejte namazat korek, případně i spodní část esa. Nikdy neviklejte s esem nahoru, dolů, či ze strany na stranu. Celý vršek vždy nasazujte kolmo k tělu nástroje. Dejte pozor také na přefukovací klapku.

Názorná videa můžete zhlédnout zde:

 
Čištění saxofonu

Před čištěním je nutné nejdříve saxofon rozložit. Postupujeme stejně, jako při skládání nástroje. K čištění je nutné mít celkem 2 vytírací hadříky, ideálně z tzv. umělé jelenice. Jiné vytěráky typu “štětka” nedoporučuji. Často se stává, že pouští chuchvalce, které se pak usazují v nástroji a na podlepkách. Při vytírání vždy dáme pozor na to, aby vytěrák byl dostatečně rozložený, neměl by být jakkoliv zmuchlaný nebo zauzlovaný. To by se mohl v saxofonu zaseknout.  Názorné video o vytírání nástroje můžete zhlédnout zde:

Hubici já osobně nevytírám, důvod vidím jediný – obrušování dráhy a komory hubice. Jednou za týden hubici opláchnu pod vodou nebo postříkám desinfekčním roztokem a zlehka osuším.

Podrobnější informace o hubicích, jejich stavbě, materiálech a dalších záležitostech se dozvíte v příručce v kapitole o hubicích ZDE

Plátek po hraní nechávám pár minut oschnout, aby v pouzdře nezplesnivěl. Pozor ale na vysušení plátku. Platí pravidlo, že čím novější plátek, tím víc do sebe nasává vlhkost a tedy tím delší čas potřebuje na vysušení. Čím starší plátek, tím je jeho tendence nasávat vodu menší, tedy i rychleji schne.

Další informace o plátcích a jejich údržbě si můžete přečíst v mém veřejném článku ZDE a podrobné informace v kapitole příručky ZDE

Celková údržba nástroje:

Po důkladném vytření nástroje do sucha ještě můžeme ošetřit povrch saxofonu od potu pomocí hladkého hadříku. Pokud chcete jít opravdu do detailu, zde můžete použít zmiňované rukavičky, abyste zabránili opětovnému osahání nástroje.

Čištění podlepek saxofonu

Občas se může stát, že podlepky na Vašem nástroji “mlaskají” nebo jsou přilepené. Je to způsobeno většinou nedostatečnou péčí o nástroj, či pitím sladkých nápojů před či při hraní. K odstranění tohoto problému slouží tzv. napudrované papírky (ve specializovaném obchodě s hudebními nástroji Vám poradí, použít lze například tyto ).

Mazání mechaniky saxofonu

Jednou za čas můžete svému nástroji dopřát speciální péči v podobě promazání mechaniky. Pořiďte si speciální olejíček na mazání mechaniky dřevěných nástrojů (ve specializovaném obchodě Vám poradí, použít lze například tento ). Mezi sloupek a klapku kápněte malé množství oleje, který se dostane do otvoru a klapka tak bude chodit bez zadrhávání. Promazáváním mechaniky také prodloužíte životnost materiálu, ten nebude tak rychle korodovat a oddálíte případné opravy nástroje.

Lucie Dittrichová
Napsal(a) Lucie Dittrichová