Efektivní cvičení, aneb jak se zvládnu naučit víc?

piano-lesson-1547458-1600x2400Každý z nás, kdo hraje na hudební nástroj, se pochopitelně potřebuje nástroji věnovat. Ideálně denně. Někdy se na cvičení těšíme, někdy se nám nechce, jindy se nám to nehodí, nebo to nestihneme.  Jak to udělat, abychom cvičili vždycky s chutí a nestalo se, že se k hraní dostaneme jednou za týden v hodině?


V následujících řádcích přikládám své myšlenky, které mi pomáhají stále se ve svém hraní zlepšovat. Pokud Vás článek zaujal a chcete se dozvědět další vychytávky a získat užitečné rady pro hraní na saxofon, mrkněte na mého online pomocníka SAXOFONISTOVU PŘÍRUČKU 

Vytvořte si důvod, proč budete cvičit. Chcete se naučit Vaši oblíbenou písničku? Ok, není problém. Pusťte si ji. Věřím, že Vás dokáže zvednout ze židle.

Mějte na hraní klid. Hraní na nástroj berte jako chvilku, kterou máte sami pro sebe a své tvoření. To je přece super, ne? Najděte si místo, kde budete sami.

Někdo cvičí doma v samostatné místnosti, někdo tu možnost nemá, nebo nemá úplně sdílné sousedy, tak chodí cvičit třeba do zkušebny, nebo hraje v kanceláři po pracovní době, kdy už tam nikdo jiný není. Nenechte se rušit telefonáty, či maily.

Pro ty z Vás, kdo cvičí doma -nerozptylujte se myšlenkami, co dělají Vaše děti ve vedlejším pokoji. Nebojte, oni to tu chvilku zvládnou a možná budou i rádi, že je zrovna nikdo nekontroluje.

Vytvořte si denní rutinu. Umíte si plánovat pracovní nebo domácí povinnosti? Jistěže ano, tak vidíte, rutinu si nastavit umíte. Udělejte to stejné i s nástrojem.

Vyhraďte si Vám příjemný pravidelný denní (či noční) čas, kdy se nástroji budete věnovat. Někomu se hraje dobře ráno, třeba před prací – ano, myslím, že je fajn začít den něčím hezkým a naladit se pozitivně na celý den. Někdo raději cvičí večer, když už má hotovo vše potřebné – to je taky fajn, zapomenout na všechny povinnosti a zakončit den oblíbenou písničkou.

Ze začátku stačí opravdu pár minut, ale co nejčastěji to jde. Ideální interval je denně, ale chápu, že ne vždy to vyjde. Když to nejde denně, zkuste alespoň obden. Když to nejde obden, zkuste jakkoliv pravidelně. To je pořád lepší, než jednou týdně. Obzvlášť u dechových nástrojů je víc než nutné udržovat mimické svaly v permanenci. Když to nejde pravidelně (myšleno alespoň 3-4x týdně), vykašlete se na to. Trápíte pak nejen sebe, ale i svého učitele.

Při cvičení dodržujte pořád stejný postup.  Ze začátku se rozdýchejte (u dechařů nutnost),
udělejte si dechové cvičení bez nástroje. Já se řídím pravidlem: Dechový nástroj bez dechu nehraje! Pak hrajte jen na hubici, nebo na eso s hubicí. Tam máte dobrou zpětnou vazbu – při špatném zapojení svalů nevydáte ani tón. Po tomto počátečním rituálu, který zabere opravdu jen pár minut už máte nástroj v ruce, takže můžete hrát, co je libo.

Tyhle myšlenky používám při hraní já. A co Vy? Jak cvičíte Vy? Máte nějakou svoji rutinu, nebo nějaké tipy, které Vám pomáhají při cvičení? Podělte se o to v komentářích!

Pokud Vás článek zaujal a chcete se dozvědět další praktické vychytávky k hraní na saxofon, doporučuji svého online pomocníka SAXOFONISTOVU PŘÍRUČKU.  SOS pomocník pro každého začínajícího saxofonistu, ve které najdete veškeré mé tipy k začátkům hraní a do detailu popsané a názorně ukázané vše, co je k hraní a obecně k saxofonu potřeba znát.