Tento článek jsem se rozhodla napsat jako podporu a inspiraci všem, kteří se učí hrát na hudební nástroj.  V aktuální době se leccos mění a díky většímu využívání internetu a přechodu do online světa se otvírají nové možnosti ve všech odvětvích lidského bytí. Výhodu má ten, kdo se dokáže přizpůsobit aktuální situaci.  

Níže dávám pár nápadů na to, jak v současné době uchopit výuku hry na nástroj tak, abychom neztratili kontakt, a abychom se ideálně naučili něco nového i přes to, že se nemůžeme potkat se svým učitelem osobně. Mnoho tipů lze použít i v budoucnu, až svět bude opět „normální“.

Využijte home office a skutečnost, že trávíte doma více času, než obvykle

Mějte připravený nástroj permanentně, hrajte po chvilkách, vracejte se k němu co nejčastěji. Hrajte si pro radost, najděte si nové písničky a další materiály, které se vám líbí. Pro samostatné cvičení na saxofon můžete mrknout na můj zbrusu nový materiál – INTERAKTIVNÍ AUDIOBOOK. V audiobooku najdete mnoho materiálů k vlastnímu procvičování. Hlavním těžištěm kurzu jsou kvalitní audionahrávky pro začátečníky i mírně pokročilé saxofonisty. Osvojíte si hraní bez not – jen podle sluchu a odpoutáte se od notového zápisu. Audiobook obsahuje také instruktážní video a notové materiály pro Vaši zpětnou kontrolu. Chcete vědět víc? Kompletní informace najdete ZDE.

Zaměřte svou plnou pozornost na řemeslnou stránku nástroje – dechové a tónové cvičení

Jestli hrajete na dechový nástroj, tak správné použití dechové techniky je základem všeho. Pokud máte jakýkoliv problém se zvukem, intonací, ozevem nástroje – v první řadě zkontrolujte, zda správně používáte dech. Dělejte dechové cvičení před každým hraním, samotné cvičení s nástrojem v puse pak začínejte nátiskovými cvičeními. Mnoho dechových i nátiskových cvičení a dalších tipů a nápadů k hraní na saxofon najdete v mé SAXOFONISTOVĚ PŘÍRUČCE. Je to metodická pomůcka, která obsahuje videa, články, doporučení a další technické záležitosti. Uvnitř příručky mnoho tipů pro saxofonisty – od veškerých informací o plátcích, přes hubice, notový materiál, základy hraní na saxofon, transpozice. Zkrátka kompletní pomocník. Do příručky jsem zpracovala celé své know-how za svých 14 let pedagogických zkušeností. Kompletní informace najdete ZDE.

Naučte se nové věci, doplňte si chybějící znalosti pomocí samostatné práce

Nyní je ideální doba doplnit si znalosti v rovině teoretické – zopakujte si základy hudební teorie, naučte se pořádně stupnice a akordy. Když budete znát teorii, převést ji pak do praxe bude hračka. Více najdete v mém kurzu HUDEBNÍ NAUKA ONLINE.

Buďte sami sobě učitelem

Mnoho z vás teď není pod pravidelnou kontrolou oka učitele, zkuste udělat učitele sami sobě! Natáčejte se na video a dejte sami sobě zpětnou vazbu. Poslechněte si svoji nahrávku a sepište si vše, co se Vám na Vašem hraní líbí a naopak, co by se ještě dalo zlepšit. Zaměřte se na zvuk, který Vám z nástroje vychází, jak u toho vypadáte, jak je na tom vaše intonace, rytmus…. S něčím si určitě dokážete poradit i sami, s ostatními problémy se obraťte na svého učitele. Pošlete mu svoji nahrávku a jistě Vám dá i on relevantní zpětnou vazbu. Metoda nahrávání je skvělá věc, která se mi při distanční výuce osvědčila – zjistila jsem, že mnoho mých studentů se nahrává poprvé v životě a že do této doby se vlastně nikdy neslyšeli….

Napište svému učiteli, jaké nabízí aktuálně možnosti výuky

Pokud máte dobrého a aktivního učitele, tak hledá nové možnosti, jak svým studentům předat co nejvíce i v době distanční výuky. V našem hudebním ateliéru také nyní nemůžeme vyučovat prezenčně, ale snažíme se dávat našim žákům mnoho podnětů i jinak. Nabízíme online výuku, máme podporující skupinu, kde vyhlašujeme různé hrací výzvy, jsme k dispozici v google classroom, kde dáváme zpětnou vazbu na zaslaná videa, poskytujeme mnoho výukových materiálů. Mnoho učitelů je současně i aktivními hráči a v této době, kdy jsou zrušené všechny koncerty, mají více čas se věnovat svým studentům. Využijte toho ve svůj prospěch! Možná si říkáte, že online výuka není pro vás, že máte čučení do monitoru víc než dost, že osobní kontakt nic nenahradí, že je to neadekvátní poměr ceny.. V něčem máte jistě pravdu, ale i online výuka má svoje výhody. Například to, že si celou online lekci můžete natočit (většina aplikací tuto možnost nabízí na jedeno kliknutí) a později se k výuce kdykoliv vrátit a mít tak učitele a strukturu hodiny stále při ruce.

Zaujal Vás článek a chcete se naučit víc?


Získejte minikurz hudební nauky zdarma!!

  • 4 lekce hudební nauky
  • výuková videa 
  • nové informace: křížky, béčka, odrážky
  • délky not (půlová, čtvrťová…a jejich praktické využití)
  • pracovní listy ke každému videu
  • detailní procvičování čtení a psaní not
  • navíc DÁREK pro vás
  • Přesně to vás naučím v mém minikurzu hudební nauky ZDARMA! 

ANO, CHCI ZÍSKAT MINIKURZ HUDEBNÍ NAUKY ZDARMA: 

Vaše údaje jsou u mě v bezpečí, přečtěte si úplné znění zásad ochrany osobních údajů.

Lucie Dittrichová
Napsal(a) Lucie Dittrichová