Dnes bych vám ve spolupráci s nástrojařem Františkem Venclů ráda vysvětlila, jak čistit svůj hudební nástroj. Ať se jedná o jakýkoliv nástroj, nejdůležitější je opatrná manipulace. Sebemenším hrubým zacházením můžete svůj nástroj poškodit – nejčastěji zkřivíte klapky či jinak poškodíte mechaniku. Klapky pak nebudou správně doléhat a nástroj nebude hrát.
Při manipulaci se u některých nástrojařů můžete setkat s bílými rukavičkami. Mnoho studentů se mě ptá, k čemu jsou dobré? Rukavičky jsou vhodné především k závěrečnému doleštění a manipulaci s již vyčištěným nástrojem. Nestane se Vám, že již vyleštěný nástroj znovu znečistíte od potu.
Skládání saxofonu
Při skládání a rozkládání saxofonu je důležité nasazení esa, potažmo celé vrchní části nástroje. Nasazujte vždy nejdříve hubici na eso, poté plátek a nakonec to celé nasaďte na vlastní tělo nástroje. Nezapomínejte namazat korek, případně i spodní část esa. Nikdy neviklejte s esem nahoru, dolů, či ze strany na stranu. Celý vršek vždy nasazujte kolmo k tělu nástroje. Dejte pozor také na přefukovací klapku.
Názorná videa můžete zhlédnout zde:
- videa
- fotografie
- odkazy
- názorné ukázky všech důležitých saxofonových souvislostí
- řešení různých nátiskových či technických problémů začátečníka
- základní nátiskové a dechové principy
- a mnoho dalšího….
- VÍCE INFO ZDE
Čištění saxofonu
Před čištěním je nutné nejdříve saxofon rozložit. Postupujeme stejně, jako při skládání nástroje. K čištění je nutné mít celkem 2 vytírací hadříky, ideálně z tzv. umělé jelenice. Jiné vytěráky typu “štětka” nedoporučuji. Často se stává, že pouští chuchvalce, které se pak usazují v nástroji, či na podlepkách. Při vytírání vždy dáme pozor na to, aby vytěrák byl dostatečně rozložený, neměl by být jakkoliv zmuchlaný nebo zauzlovaný. To by se mohl v saxofonu zaseknout. Názorné video o vytírání nástroje můžete zhlédnout zde:
Hubici já osobně nevytírám, důvod vidím jediný – obrušování dráhy a komory hubice. Jednou za týden hubici opláchnu pod vodou nebo nastříkám desinfekčním roztokem a zlehka osuším.
Plátek po hraní nechávám pár minut oschnout, aby v pouzdře nezplesnivěl. Pozor ale na vysušení plátku. Platí pravidlo, že čím novější plátek, tím víc do sebe nasává vlhkost a tedy tím delší čas potřebuje na vysušení. Čím starší plátek, tím je jeho tendence nasávat vodu menší, tedy i rychleji schne.
Podrobnější článek o plátcích a jejich údržbě si můžete přečíst v mém článku ZDE.
- videa
- fotografie
- odkazy
- názorné ukázky všech důležitých saxofonových souvislostí
- řešení různých nátiskových či technických problémů začátečníka
- základní nátiskové a dechové principy
- a mnoho dalšího….
Celková údržba nástroje:
Po důkladném vytření nástroje do sucha ještě můžeme ošetřit povrch saxofonu od potu pomocí hladkého hadříku. Pokud chcete jít opravdu do detailu, zde můžete použít zmiňované rukavičky, abyste zabránili opětovnému osahání nástroje.
Čištění podlepek saxofonu
Občas se může stát, že podlepky na Vašem nástroji “mlaskají” nebo jsou přilepené. Je to způsobeno většinou nedostatečnou péčí o nástroj, či pitím sladkých nápojů před či při hraní. K odstranění tohoto problému slouží tzv. napudrované papírky (ve specializovaném obchodě s hudebními nástroji Vám poradí, použít lze například tyto ).
Mazání mechaniky saxofonu
Jednou za čas můžete svému nástroji dopřát speciální péči v podobě promazání mechaniky. Pořiďte si speciální olejíček na mazání mechaniky dřevěných nástrojů (ve specializovaném obchodě Vám poradí, použít lze například tento ). Mezi sloupek a klapku kápněte malé množství oleje, který se dostane do otvoru a klapka tak bude chodit bez zadrhávání. Promazáváním mechaniky také prodloužíte životnost materiálu, ten nebude tak rychle korodovat a oddálíte případné opravy nástroje.
TIP PRO VÁS!
Mrkněte na článek o nově připravované SAXOFONISTOVĚ PŘÍRUČCE, která bude sloužit jako SOS pomocník ve chvílích, kdy si jako začátečníci nebudete vědět rady. Tato příručka neobsahuje jen holé texty. Je to interaktivní produkt, ve kterém najdete kromě mnoha článků také spousta dalších relevantních informací.
- odkazy
- videa
- fotografie
- názorné ukázky všech důležitých saxofonových souvislostí
- řešení různých nátiskových či technických problémů začátečníka
- základní nátiskové a dechové principy
- a mnoho dalšího….
Potřebujete si najít nástrojaře v okolí? Nebo jste v divoké krajině jen sami se saxofonem a učitel daleko? Potřebujete si připomenout základní principy dýchání? Vše pohromadě máte vždy při ruce. Stačí mít u sebe počítač nebo jakékoliv mobilní zařízení s internetem. Více informací o připravované příručce najdete ZDE
Zanechat komentář